English (United Kingdom)   Lithuanian
M E S   A T V I R I   V I S I E M S   G A L V I J Ų   A U G I N T O J A M S   ! 

LGVA narių ir ūkininkų pažintis su Olandijos pienininkystės tendencijomis

 

Nyderlandų karalystė nuo seno vadinama Europos pieno upe. Šalyje, kurios pusė teritorijos yra žemiau jūros lygio, vyrauja pievos ir ganyklos. Jose ganosi pulkai karvių. Pienininkystės ūkiai nedideli (vidutiniškai 50 ha ir 100 karvių), jų priskaičiuojama iki 65 tūkstančių. Per metus šalyje pagaminama 12 mln. t pieno.
Neseniai Lietuvoje paskelbta apie karvę rekordininkę – per keturiolika savo gyvenimo metų ji atseikėjo 111 t pieno, atvedė dvylika veršelių. Nyderlanduose, populiariausių pasaulyje pieninių galvijų holšteinų kilmės šalyje, tokį kiekį pieno vietinė juodmargė atseikėja per penkerius metus (3,5 laktacijos).
Pasak Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos (LGVA) vadovo dr. Edvardo Gedgaudo, daugelio šalių ūkininkai ir veislininkystės specialistai stengiasi galvijų vertę nustatyti pagal visą gyvenimą duodamo pieno kiekį, o pastarasis kriterijus glaudžiai susijęs su karvės genetika, šėrimu ir priežiūra. Nyderlandų ūkiuose pieninių veislės karvių eksterjerą (produktyvumo pamatą) nustato asociacijos ekspertai. Tokia tvarka galioja ir kontroliuojamuose Lietuvos pieno ūkiuose. Vienintelis skirtumas – olandų ūkininkai į asociacijas ir kooperatyvus buriasi nuo XIX a. pabaigos, lietuviai visu šimtu metų vėluoja. Dėl šios priežasties sudėtinga lyginti dviejų šalių pienininkystės verslo situaciją ir perspektyvas.

Nuotraukas iš kelionės galima rasti paspaudus čia.